Torba do porodu

Torba do porodu może napędzić sporo stresu przyszłej mamie i osobie, która będzie jej towarzyszyć w drodze do szpitala. Jednak nie musi tak być. Jeśli dobrze przygotujemy się do tego ważnego wydarzenia, z pewnością będziemy o wiele spokojniejsi. Najważniejsze jest to, by zabrać wszystkie potrzebne rzeczy, a także odpowiednio je rozplanować i wiedzieć, w których kieszeniach czy przegródkach je schowaliśmy.

Jeśli właśnie oczekujecie narodzin potomka i zastanawiacie się, co spakować do torby do porodu, przygotowaliśmy dla Was poradnik. Znajdziecie w nim praktyczne wskazówki oraz listę rzeczy, które warto mieć ze sobą. Dzięki dobrej organizacji wszystko przebiegnie o wiele spokojniej i z mniejszą dawką nerwów!

Torba do porodu
Torba do porodu – jaką wybrać? Co spakować?

Kiedy spakować torbę do porodu?

Narodziny maluszka to wydarzenie, które zmienia prawie całe życie człowieka, dlatego trzeba się do nich odpowiednio przygotować. Wie to każdy świadomy rodzic i zazwyczaj już dużo wcześniej przygotowuje wyprawkę. Jednak to nie ubranka, mebelki czy zabawki są w tym wszystkim najważniejsze. Powinniśmy się najpierw skupić na rzeczach naprawdę ważnych, takich jak fotelik samochodowy, meble, a także właśnie torba do porodu.

Apelujemy o to, by spakować ją dużo wcześniej, nawet około 3 miesiące przed planowanym porodem. Chociaż oczywiście nikt nie zakłada z góry czarnych scenariuszy, warto być przygotowanym. Sporo porodów zaczyna się przedwcześnie, dlatego nie ma sensu dokładać sobie jeszcze stresu w takiej sytuacji.

Do czego spakować torbę do porodu?

Wydawałoby się, że w kompletowaniu torby do porodu najważniejsze jest to, co spakować, a nie do czego. Ten drugi temat też musimy jednak poruszyć, gdyż jest on niepopularny, a bardzo ważny. Pamiętajmy, że szpital nie jest sterylnie czysty, wręcz przeciwnie – znajdziemy tam mnóstwo antybiotykoopornych bakterii, a zakażenia szpitalne często odpowiadają za choroby, nawet zgony. Całkowicie się przed tym nie zabezpieczymy, jednak możemy minimalizować ryzyko.

Właśnie dlatego odradzamy pakowanie się do walizki. Torba do porodu powinna być bawełniana, miękka, możliwa do wyprania – najlepiej w temperaturze co najmniej 40 stopni. Po powrocie do domu wypierzmy zarówno torbę, jak i wszystkie rzeczy, które mieliśmy ze sobą. Te, których nie można wyprać, warto spryskać płynem antybakteryjnym lub wyozonować.

Co spakować do torby do porodu?

Co powinna zawierać torba do porodu? Wszystko zależy od tego, jak i gdzie rodzimy. Jeśli na sto procent szykuje nam się planowane cesarskie cięcie, będziemy potrzebować nieco mniej rzeczy. Warto jednak wziąć wszystko, co może, a nie musi być potrzebne – najwyżej tego nie użyjemy, a brak pewnych rzeczy może nam się dać we znaki. Proponujemy, by przed pakowaniem torby do porodu udać się do szpitala, w którym planujemy rodzić, obejrzeć oddział porodowy, a także poprosić o listę potrzebnych rzeczy. Część z nich zapewnia szpital, dlatego położne najlepiej będą wiedzieć, czego nie musimy pakować.

Torba do porodu – lista rzeczy

Pakowanie torby do porodu postanowiliśmy podzielić na kilka ważnych kategorii. Oczywiście Wy same musicie ocenić, które rzeczy Wam się przydadzą, a których nigdy nie używacie, dlatego potraktujcie nasze wytyczne jako wskazówkę do samodzielnej interpretacji. Nasza lista rzeczy do porodu obejmuje:

 • Dokumenty,
 • Odzież,
 • Żywność,
 • Akcesoria,
 • Artykuły higieniczne.

Dokumenty w torbie do porodu

Najważniejszą rzeczą, którą musimy wziąć ze sobą, gdy zacznie się poród, jesteśmy oczywiście my w dwupaku 😉 jednak na drugim miejscu znajdują się odpowiednie dokumenty. Należą do nich:

 1. Dowód osobisty,
 2. Dowód ubezpieczenia zdrowotnego,
 3. Numer NIP pracodawcy,
 4. Karta ciąży,
 5. Wyniki badań: grupa krwi, ostatnia morfologia i badanie moczu, posiew z przedsionka pochwy, badania na choroby zakaźne, ostatnie USG, inne wyniki badań i dokumenty z konsultacji specjalistycznych.
Torba do porodu lista rzeczy
Torba do porodu – lista rzeczy, wskazówki / Kiedy spakować torbę do porodu?

Odzież w torbie do porodu

Na poródówkę warto spakować przede wszystkim wygodną koszulę. Ważne, by była ona rozpinana, tak, by nie trzeba jej było podciągać pod szyję, by kangurować noworodka i przystawić go do piersi. Przydadzą się także ciepłe skarpety i bluza na wypadek chłodu. Jeżeli szpital ma takie wymagania, w torbie powinno się znaleźć także ubranie ochronne dla taty lub innej osoby towarzyszącej nam w tracie porodu.

Żywność w torbie do porodu

Dobrze spakowana torba do porodu powinna zawierać przynajmniej trzy-cztery butelki niegazowanej wody mineralnej. Najlepiej, by posiadały one dzióbek, umożliwiający wygodne picie w pozycji leżącej. Z jedzeniem generalnie musimy się stosować do zaleceń personelu. Lekarze i położne często zabezpieczają się na wypadek nagłej konieczności przeprowadzenia ciecia i nie pozwalają jeść, jednak warto spakować małe co nieco. Trudno wymagać, by kobieta podejmowała wielogodzinny wysiłek całkowicie na czczo, do tego możliwe są spadki cukru, warto więc spakować landrynki, batona czy czekoladę.

Akcesoria w torbie do porodu

Co spakować do torby do porodu, poza wcześniej wymienionymi rzeczami? Oto lista przedmiotów, które także mogą się przydać:

 • Opaska lub gumka do włosów,
 • Pieluchy tetrowe do obcierania twarzy, robienia okładów,
 • Pomadka do ust,
 • Oliwka do masażu,
 • Aparat fotograficzny,
 • Ręcznik.

Artykuły higieniczne w torbie do porodu

Co jeszcze ma zawierać torba do porodu? Oczywiście artykuły higieniczne. Należą do nich przede wszystkim chusteczki nawilżane, które przydają się praktycznie do wszystkiego, od zachowania higieny przez mamę, aż po noworodka. Warto zabrać także żel odkażający do rąk, właśnie ze względu na wspomniane zakażenia szpitalne. Konieczne będą także podkłady higieniczne, a w niektórych sytuacjach również podpaska poporodowa oraz jednorazowe, siateczkowe majtki. Torba do porodu powinna być także wyposażona w mgiełkę do twarzy i pomadkę nawilżającą do ust oraz krem do rąk.

Co spakować do porodu
Co spakować do porodu?

Torba do porodu – podsumowanie

Jak widzicie, spakowanie torby do porodu to nie taka łatwa sprawa. Musimy się do tego odpowiednio przygotować i najlepiej zacząć pakowanie już wcześniej. Wszystko poza żywnością oraz dokumentami może być tam już wcześniej. Gdy zacznie się akcja porodowa, nawet przedwcześnie, unikniemy nerwowego biegania i losowego wrzucania do torby bardziej lub mniej zbędnych rzeczy. Pamiętajmy, by w organizację torby do porodu wprowadzić osobę, która będzie nam towarzyszyć przy tym ważnym wydarzeniu. Tata, mama, może siostra lub doula – warto, by wiedziały, co gdzie spakowałyśmy, by nie musiały grzebać w poszukiwaniu potrzebnej rzeczy, gdy my akurat nie będziemy mogły po nią sięgnąć.

Może są wśród nas doświadczone Mamy, które poród mają już za sobą? W takim razie dajcie znać, co uważacie za niezbędne w torbie do porodu i podzielcie się swoją listą! Czekamy na Wasze przemyślenia i doświadczenia w sekcji komentarzy.

|| » Kategoria: Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *